Prześwietlenie zębów pozwala stwierdzić próchnicę, obecność lub brak zawiązków zębowych, ciał obcych, zębów zatrzymanych, zmian patologicznych przy korzeniach, pozostawionych korzeni, torbieli, zmian nowotworowych. Charakterystyczne białe plamy na zdjęciu RTG zębów to właśnie obraz próchnicy.

Zdjęcie pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne wykorzystuje się do wykrywania próchnicy, nadliczbowych zębów, zębów zatrzymanych (np. ósemek), wad rozwojowych, nieprawidłowości w obrębie korzenia zęba i przyzębia, a także w podejrzeniu nowotworów. Podczas badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej, a maszyna obraca się wokół jego głowy rejestrując obraz szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok szczękowych.

Badanie tomografii komputerowej

Przed badaniem radiolog ubiera cię w specjalny fartuch ochronny z gumy ołowianej. U dzieci często też stosuje się osłony na szyję (taczycę). Zdjęcia wewnątrzustne wykonuje się na siedząco. Radiolog umieszcza kliszę rentgenowską w twojej jamie ustnej, przytrzymujesz ją sam. Przy badaniach zewnątrzustnych najczęściej trzeba leżeć. Badanie trwa kilka minut. Badanie radiologiczne w stomatologii wykorzystywane jest nie tylko do obrazowania poszczególnych zębów, ale również do obrazowania kości, tkanek kostnych, szczęki oraz stawów. Co istotne, zdjęcie RTG jest jednym z najczęściej wykonywanych badań w stomatologii. Podstawową przesłanką do skierowania pacjenta na prześwietlenie zęba jest zaplanowanie etapów leczenia. Niejednokrotnie stomatolog nie jest w stanie samodzielnie ustalić stopnia zniszczenia zęba, dlatego przy podjęciu decyzji, ma pomóc mu zdjęcie z aparatu rentgenowskiego.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...