Stomatologia często korzysta z możliwości ekstrakcji zęba, czyli jego usunięciu. To zabieg chirurgiczny wykonywany w gabinecie stomatologicznym. Istotą zabiegu jest usunięcie zęba z jamy ustnej. Zabieg usunięcia zęba przeprowadzany jest zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Dzięki zastosowaniu leków znieczulenia miejscowego cała procedura przebiega bezboleśnie.

Wskazania do ekstrakcji zęba

W ostatnich latach stomatologia cieszy się niezwykłym powodzeniem, jak i rozwojem technologicznym w swojej dziedzinie. Niestety, zdarza się, że stomatolog zaleca usunięcie zęba. Dentysta wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem dotyczący ew. uczuleń czy reakcji na znieczulenie. Lekarz stomatolog po zebraniu wywiadu, dokładnym badaniu pacjenta oraz ocenie badań dodatkowych jak np. zdjęcie rtg, ocenia czy dany ząb można jeszcze uratować. W wyniku zaawansowanych stanów chorobowych tkanek otaczających ząb (czyli tzw. przyzębia) dochodzi do utraty podparcia kostnego zęba. Znaczne rozchwianie zębów, korzenie zębów poza wyrostkiem zębodołowym, nawracające uciążliwe stany zapalne przyzębia to tylko niektóre ze stanów wymagające ekstrakcji zęba.

Stomatologia chirurgiczna – usunięcie zęba

Zabieg chirurgicznego usunięcia zęba najczęściej wykonywany jest w przypadku zatrzymanych zębów mądrości ( tzw. „ósemek”). Wskazaniami do tego wykonania tego zabiegu są też korzenie zębów pozostawione w kości a także wszystkie sytuacje, w których nie można usunąć zęba w mniej inwazyjny sposób.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...