Próchnica zębów to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób w codziennej praktyce stomatologicznej. Według WHO jest to proces patologiczny umiejscowiony, pochodzenia zewnątrzustrojowego, który prowadzi do odwapnienia i proteolitycznego rozpadu twardych tkanek zęba. Szacuje się, iż na całym świecie liczba osób dotkniętych procesem próchnicowym sięga 5 miliardów.

Diagnostyka próchnicy

Próchnicę można diagnozować metodami wizualnymi, optycznymi, fluorescencji, ECM – wykorzystującymi pomiar oporu twardych tkanek zęba. Jednak rentgenodiagnostyka jest narzędziem najbardziej użytecznym i przydatnym w procesie diagnostycznym. Ubytek próchnicowy jest widoczny na zdjęciu pantomograficznym  jako przejaśnienie wywołane demineralizacją szkliwa i zębiny.

Prześwietlenie zębów

Zdjęcie rentgenowskie zębów i kości służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego, a także określenia stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb. RTG zębów, czyli mówiąc potocznie prześwietlenie zębów, to badanie radiologiczne, które pozwala w sposób bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia ocenić stan uzębienia, kości szczęki i żuchwy.

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...