Próchnica zębów to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób w codziennej praktyce stomatologicznej. Według WHO jest to proces patologiczny umiejscowiony, pochodzenia zewnątrzustrojowego, który prowadzi do odwapnienia i proteolitycznego rozpadu twardych tkanek zęba. Szacuje się, iż na całym świecie liczba osób dotkniętych procesem próchnicowym sięga 5 miliardów.
Diagnostyka próchnicy
Próchnicę można diagnozować metodami wizualnymi, optycznymi, fluorescencji, ECM – wykorzystującymi pomiar oporu twardych tkanek zęba. Jednak rentgenodiagnostyka jest narzędziem najbardziej użytecznym i przydatnym w procesie diagnostycznym. Ubytek próchnicowy jest widoczny na zdjęciu pantomograficznym jako przejaśnienie wywołane demineralizacją szkliwa i zębiny.
Prześwietlenie zębów
Zdjęcie rentgenowskie zębów i kości służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego, a także określenia stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb. RTG zębów, czyli mówiąc potocznie prześwietlenie zębów, to badanie radiologiczne, które pozwala w sposób bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia ocenić stan uzębienia, kości szczęki i żuchwy.
Miałem i potwierdzam, że nie ma się czego bać. Polecam artykuł!
Bardzo przystępnie podana treść. Fajny blog!